Aby w polskim klimacie odnieść sukces w uprawie brzoskwiń, warto wybrać odmiany o zwiększonej odporności na niskie temperatury. Stanowisko dla drzewek brzoskwiniowych musi być jak najbardziej zaciszne i osłonięte. Warto szukać takiego miejsca w ogrodzie, gdzie dociera jak najmniej deszczu. Dobrze jeśli będzie to równocześnie najbardziej słoneczny zakątek.
Drzewa brzoskwiniowe najlepiej rosną i owocują w miejscach wysoko położonych - w naturze często rosną na stokach łagodnych wzgórz. W naszych warunkach zazwyczaj sadzi się je w pobliżu południowej ściany altany, czy domu - mają słońce, a jednocześnie budynek osłania je od północy od wiatru i deszczu.
Ziemia dla brzoskwiń powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Nieźle rosną również na podłożu gliniasto-piaszczystym.
Po posadzeniu drzew wiosną, dalsza pielęgnacja polega na zasileniu od czasu do czasu nawozami naturalnymi lub mineralnymi, dokładnym i grubym okrywaniu na zimę oraz ciągłym cięciu. Brzoskwinie owocują już w drugim roku po posadzeniu, jednak aby owocowały wymagają regularnego i odpowiednio prowadzonego cięcia.
Drzewa trzeba mocno przycinać już w pierwszym roku po posadzeniu. W następnych latach ważne jest ciągłe odmładzanie drzewa oraz utrzymanie i utrwalanie specyficznego kształtu korony, niezbędnego, jeśli brzoskwinia ma rodzić duże i słodkie owoce. Z dobrze prowadzonej brzoskwini owoce można zbierać kilkakrotnie w ciągu sezonu.
Cięcie brzoskwini ma na celu uzyskanie drzewa w kształcie kielicha. Z krótkiego pnia powinno wyrastać jedynie do pięciu konarów, tworząc kształt pucharu. Konarom można pozwolić dorosnąć do długości ok. 3 metrów. Z nich co roku będą wyrastać jednoroczne, kwitnące pędy, na których tworzą się owoce.
Pędy owocowe powinny rosnąć w odległości ok. 40 cm od siebie. Jeśli są gęstsze, należy część wycinać tuż przy konarze. Gdy osiągną grubość ok. 0,5 cm trzeba je skracać do ok. 25 cm długości. Hodowcy brzoskwiń zalecają, by pędy owocowe nie miały więcej niż 10 pąków.
Po ukształtowaniu korony i wybraniu pędów do owocowania, wszystkie pojawiające się nowe odrosty należy regularnie i bezwzględnie wycinać. Prawidłowo przycięte drzewo brzoskwini wydaje się wręcz puste. Tak silne cięcie jest niezbędne, jeśli chcemy uzyskać duże i smaczne owoce. Hodowcy szacują, że aby brzoskwinia miała wystarczającą ilość energii i mogła kierować soki do owoców, nie zaś do pędów, co roku trzeba wyciąć ok. 75% tworzonych przez drzewo odrostów, nieustannie odmładzając tym samym koronę.